Hem » Världens bäst betalda idrottare 2023 – Topp 10 (Komplett lista)

Världens bäst betalda idrottare 2023 – Topp 10 (Komplett lista)

Isak Tingrot

Isak Tingrot

Isak har skrivit denna artikel. Tidigare jobbade han som F1 oddssättare.

Senast uppdaterad: 2023-12-02

Världens bäst betalda idrottare 2023 är inte den samma som ifjol. Visserligen är det fortfarande en fotbollsspelare som tjänar mest av alla idrottsmän – men det är inte längre Lionel Messi.

Istället är det en stjärna som kanske har sett sina främsta dagar på planen som fortfarande skrattar högst när lönen betalas ut. Den bäst betalda sportstjärnan 2023 tjänar inte mindre än 136$ miljoner före skatt!

Världens bäst betalda idrottare 2023: Topp 10

Nedan följer en komplett tabell med de 10 bäst betalda idrottsutövarna år 2023. Inte mindre än åtta idrottsstjärnor lyfter ut över 100 miljoner USD vilket i dagens växelkurs motsvarar 1,3 miljarder kronor.

Allente-reklam
Se F1 på TV hos Allente
NamnIdrottInförtjäning via sportInförtjäning från sponsorerTotal
Christiano RonaldoFotboll4690136
Lionel MessiFotboll6565130
Kylian MbappéFotboll10020120
LeBron JamesBasket44,575119,5
Canelo AlvarezBoxning10010110
Dustin JohnsonGolf1025107
Phil MickelsonGolf1042106
Stephan CurryBasket48,452100,4
Roger FedererTennis950,195,1
Kevin DurantBasket44,14589,1
Källa: Forbes *Inkomster i miljoner USD

Noterbart är att de tre bäst betalda idrottarna spelar fotboll vilket är en skillnad från fjolåret. Då var det Messi som var bäst betald, men han följdes av LeBron James som nu återfinns först på fjärde plats.

Neymar låg fyra på listan ifjol men han har fallit ur topp 10. En annan sak som sticker ut är avsaknaden av amerikanska fotbollsspelare – inte en enda av idrottarna på Forbes lista över de bäst betalda spelar i NFL.

Golfspelare på listan över världens bäst betalda idrottare 2023

Neymar och NFL quarterbacken Tom Brady är några av dem som har lämnat listan. Det innebär att där finns utrymme för nya sportstjärnor att ta sig in och nytt för år 2023 är att det finns två golfare med på listan.

Likväl Dustin Johnson som Phil Mickelson, som återfinns på plats sex respektive sju, är nykomlingar på listan över de bäst betalda idrottarna. Faktum är att de två är de som tjänar mest från sin idrott.

Båda två kammar hem över 100 miljoner amerikanska dollar från sitt deltagande i den saudiarabiska golftouren vid namn LIV som har värvat flera stora stjärnor med enorma summor. Bland annat har svensken Henric Stensson valt att gå med i den omdiskuterade serien tillsammans med flera andra världsstjärnor.

Enligt SVT tjänar den svenska superstjärnan som vann The Open 2016 hela 50 miljoner dollar på sin närvaro där. Det är dock inte ens hälften av vad konkurrenterna Johnson och Mickelson kammar hem.

Federer hänger kvar

Roger Federer är ett namn som är med på listan över de bäst betalda idrottsstjärnorna även i år. Man kan ju diskutera hur relevant det är – han spelar ju trots allt inte längre.

Trots det tjänar schweizaren 95 miljoner dollar per år enligt Forbes. Det är tack vare fina sponsoravtal och andra intäktsströmmar som genererar en strid ström av dollarsedlar in på kontot.

Om du vill jämföra årets lista över de bäst betalda idrottarna med fjolårets kan du spana in de 50 bäst betalda idrottarna 2022. Notera hur många amerikanska fotbollsspelare som är med där till skillnad från i år.

Något som är gemensamt för de två listorna är att inga av F1 stjärnorna har tagit sig in bland topp 10. Men, de tjänar inte några små summor – om du vill veta vad de tjänar kan du läsa min artikel om alla Formel 1 löner.

Isak-Tingrot-skribent-och-oddssättare
Isak Tingrot

Jag heter Isak Tingrot och jag har skrivit den här artikeln. Min passion för F1 sträcker sig fler än 10 år tillbaka i tiden. Jag har tidigare jobbat som oddssättare och sports trader inom Formel 1 betting.

Följ mig på X (Twitter) @F1sverigese

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

tretton − 1 =